Šta napisati i reći o “našem Toniju”? Skroman, samozatajan , uvijek spreman pomoći , naš Makaranin sa Olimpijskom medaljom oko vrata ! Bez velikih medijskih priča, bez bogatih sponzora, nakon osvojene olimpijske medalje vratio se svom svakodnevnom životu.
Priča koja nadahnjuje, priča koja ispunja , priča koje se treba sjetiti u teškim trenucima vlastite slabosti jer kako Toni kaže – Bez obzira što sam osoba oštećenog sluha, sretan sam što imam svoju obitelj, posao i naravno šah! Bilo bi lijepo da se zabavimo i igramo šah kao vesela djeca.
- Za one koji ne znaju, tko je Toni Vujčić – nekoliko rečenica o sebi ?
Zovem se Toni Vujčić, zaposlen sam u poduzeću “Makarski komunalac” i tamo radim 15 godina. Oženjen sam, žena mi se zove Nataša i imam sina Gabriela koji će sada imati 4 godine. Rođen sam u Makarskoj 02.07.1980.godine, po horoskopu sam rak. Svoje slobodno vrijeme volim provesti sa ženom i sinom, i često uživamo u prirodi i idemo do sela gdje imamo i malu poljoprivredu, isto kao što volimo i putovati i upoznavati nove krajeve. Uz to, slobodni trenutak volim i iskoristiti za plivanje u moru, najviše ljeti.
- Zašto šah a ne recimo pikado ili judo ?
Ja sam počeo igrati šah sa 10 godina, u taj svijet sam ušao jer je moj tata volio igrati šah. Često se je igrao sa našim susjedom i počeo sam ih promatrati i na taj način sam se ja počeo njima priključiti i počeo igrati šah. I jednoga dana su me odveli u šahovski klub “Makarska” i tako je počela moja karijera. Igram šah već preko 30 godina i mogu reći da je šah jako težak šport, ali opet volim ga igrati. Sa druge strane,šah ne zahtijeva čestu komunikaciju sa ljudima što mi odgovara zbog mog oštećenog sluha, dok u drugima športovima bi mi bilo teže.
- Reci nam kako je bilo pripremati se, trenirati za mečeve sada u ovo NE – vrijeme da više ne spominjemo ovaj virus ? Neki šahisti su znali gubiti i po nekoliko kilograma samo za vrijeme mečeva ?
Prije igranja u šahu važno je pripremiti se za svakog protivnika, čak i kada izgubiš partiju važno je analizirati svoju pogrešku u igri. Priprema je jako važna stvar i dobro je trčati u prirodi radi opuštanja mišića i psihički se pripremiti za šah. Ja sam u 10 dana igre šaha znao izgubiti 7kg, šah je naporan sport i ima dosta pritisaka koju moraš znati i fizički i psihički izdržati, pogotovo u maratonskom meču.
- Nije baš jednostavno niti lagano igrati šah ili ? Možeš li nam malo približiti pravila, igru kako je nastala i sustav natjecanja ?
U šahu uvijek nije jednostavno igrati, kao i ni biti spreman psihički i fizički, kada izgubiš partiju npr. ako predvidiš u dobivenoj poziciji, nimalo nije dobar osjećaj i to sam s iskustvom prihvatio da to tako mora biti. Što se tiče pravila, ako protivnik s rukom drži figuru jer ne smije promijeniti drugu figuru, ono što držiš moraš nastaviti igrati. Svakomu protivniku kada padne zastavica, to znači da je izgubio partiju. Za vrijeme partije ne smiješ kod sebe imati mobitel, ako netko ima mobitel izgubi partiju.
- Do sada si imao dosta mečeva – koji su ti bili najlakši a koji najzahtjevniji ?
Imao sam preko 3000 mečeva u mojoj karijeri šaha, najlakše mi je igrati u svom šahovskom klubu “Makarska”, a najzahtjevnije mi je bilo igrati na Zimskim olimpijskim igrama gluhih u Italiji prošle godine gdje sam sa svojom hrvatskom reprezentacijom osvojio brončanu medalju.
- Ukoliko netko želi gdje može i kada pronaći šahovski klub u Makarskoj?
Svatko tko je zainteresiran igrati šah neka dođe u šahovski klub “Makarska”, najčešće u predvečernjim satima, no zbog epidemiološke situacije, klub je trenutačno zatvoren. Moram napomenuti da u zadnje vrijeme dolaze i mlađi igrači koji su zaista počeli sjajno trenirati šah.
- U “ovo vrijeme” kakav je status Vaše lige, je l se igra ili je odgođena – misliš li da se to sve moglo bolje organizirati ?
Status naše lige je dobar, naš klub “Makarska” trenutačno se natječe u drugoj ligi – Jug, na proljeće su bili otkazani turniri kako je bilo sve zatvoreno zbog ove situacije, a najesen smo se dogovorili da ipak nećemo ići igrati jer se situacija počela pogoršati i mnogi klubovi su odustali od igranja u ligi.
- Što je sve potrebno da bi se postalo dobar šahista ?
Da bi bio dobar šahist, najvažnije je što više trenirati, tj. što više igrati, trenirati, analizirati, i naravno treba imati volju, znanje i razumjeti igrati šah .
- Ima li šah budućnost u Hrvatskoj, a u Makarskoj ?
Šah itekako ima budućnost u Hrvatskoj, ima puno sjajnih mladih igrača, a u Makarskoj baš i nema, većinom su stariji igrači, dok ipak u zadnje vrijeme su se neki mladi počeli zainteresirati za šah pa ćemo to i još vidjeti.
- Poruka našim čitateljima, djeci ali i roditeljima ?
Moja poruka je da pozivam sve mlade koji su zainteresirani za šah da svakako dođu iskušati taj sport, bilo bi lijepo da se zabavimo i igramo šah kao vesela djeca. Treba poticati djecu da ostvare svoje snove, želje, naravno u dobrom smjeru jer će se osjećati ispunjenija. Bez obzira što sam osoba oštećenog sluha, sretan sam što imam svoju obitelj, posao i naravno šah!
I za kraj nekoliko brzopoteznih pitanja za našeg majstora šaha :
- Kolači ili torta ?
- Kolači
- Hamburger ili topli ?
- Hambureger
- Kasparov ili Karpov ?
- Kasparov
- Kava ili cedevita ?
- Kava
- Čevapi ili kotleti ?
- Kotleti
- Predjelo salata ili povrće na žaru ?
- Salata
- Bušelić ili Mlinarević ?
- Mlinarević
- Bazen ili more ?
- More